i

A Munka Törvénykönyve pontosan szabályozza azt, hogy a munkaviszony milyen okból és milyen módon szüntethető meg. A munkáltató a határozatlan időtartamú munkaviszonyt rendes felmondással csak a munkáltató működésével összefüggő okból (pl. tszervezés), vagy a munkavállaló tevékenységével összefüggő okból (pl. nem megfelelő munkavégzés) szüntetheti meg, írásban, a törvényben szabályozott felmondási idő megtartásával, 3 évnél hosszabb tartamú munkaviszony esetében a megfelelő mértékű végkielégítés biztosításával.

Munkajog – munkaviszony jogellenes megszűntetéseA rendkívüli felmondásra csak olyan, a munkavállaló oldalán felmerülő okból (köznapi kifejezéssel fegyelmi okból) kerülhet sor, amelynek elkövetése miatt a munkáltatótól a munkaviszony fenntartása már nem várható el. Az intézkedés határideje a munkáltatói jogok gyakorlójának tudomására jutásától számított 15 nap. Rendkívüli felmondás esetén a munkavállalónak sem felmondási idő, sem végkielégítés nem jár.

A szabályok természetesen vonatkoznak a munkavállalóra is, az ő felmondása – rendes vagy rendkívüli – is csak a fenti okból történhet azzal azonban, hogy ez esetben a rendes felmondás esetén a számára nem jár végkielégítés.

Amennyiben a munkáltató vagy a munkavállaló felmondása nem így történik, a másik fél igényével a munkaügyi bírósághoz fordulhat. A bíróság, amennyiben helyt ad az erre vonatkozó keresetnek, megállapítja, hogy a felmondás jogkövetkezményei nem alkalmazhatók, s a megfelelő törvényi feltételek fennállása esetén a munkaviszonyt visszaállítja, illetve kártérítést állapíthat meg.