i

Amennyiben a felek a megkötött szerződéseikben szabályozott jogaik és kötelezettségeik tekintetében nem tudnak megegyezni, úgy két út előttük az igényérvényesítésre. Először egyeztetéssel (mediáció) kísérelhetik meg a jogviták rendezését. Amennyiben ez nem vezet eredményre, úgy igényeiket polgári perben kell érvényesíteniük.

Polgárjog – Szerződésből fakadó igényekA perben a felperesnek kell az általa állított tényállást bizonyítania azzal, hogy a megkötött szerződés, mint okirat bizonyító erejét a törvény feltételezi (vélelem szól mellette), amely által megállapított kötelezettség alól az alperes csak akkor szabadulhat, ha igazolja, hogy úgy járt el, ahogy az adott helyzetben tőle elvárható, illetve hogy a szerződés teljesítésének meghiúsulásához elháríthatatlan külső, az érdekkörén kívül eső körülmények vezettek.

A perben a bíróság bármely a felek által bejelentett bizonyítékot figyelembe vehet a tényállás megállapítása érdekében, amelyből az ítéletéhez szükséges jogi következtetést levonja.

A bírósági eljárás kétfokú, az elsőfokú ítélet ellen így fellebbezésnek van helye.

A felek a szerződésben kiköthetik, hogy a rendes bírósági út helyett vitás ügyeikben a választott bírósági eljárásnak vetik alá magukat. Ilyen esetben a választott bíróság háromtagú tanácsa dönt a vitás ügyben, ahol egy-egy választott bírót a felek, a harmadikat pedig a két választott bíró választja. A választott bírósági ítélet azonnal jogerőssé válik, amelynek birtokában végrehajtásnak van helye.