jogi lapozo1

A házasság felbontása

 

Házasság akkor jön létre, ha az együttesen jelen lévő férfi és nő az anyakönyvvezető előtt személyesen kijelenti, hogy egymással házasságot köt. A nyilatkozat feltételhez vagy határidőhöz nem köthető.

A házasság valamely fél halála esetét kivéve a bíróság ítéletével szűnik meg.

A bíróság a felek házasságát bármelyik fél kérelmére felbontja, ha az teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott. A házasság teljes és helyrehozhatatlan megromlása állapítható meg különösen abban az esetben, ha a házastársak között az életközösség megszűnt és annak helyreállítására – az életközösség megszűnéséhez vezető folyamat, illetve különélés időtartama alapján – nincs kilátás. A bíróság a házasságot az előző mondat szerinti körülmények vizsgálata nélkül bontja fel, ha azt a házastársak végleges elhatározáson alapuló befolyásmentes megegyezésük alapján közösen kérik (közös megegyezéses válás). A megegyezésnek ki kell terjednie a közös gyermek tekintetében a szülői felügyelet gyakorlására, a láthatásra, a gyermek tartására, a volt közös lakás használatára s amennyiben ilyen igény felmerül, úgy a házastársi tartásra s az egyezséget a bíróságnak jóvá kell hagynia (a korábbi szabályozáshoz képest a házastársi vagyonközösség ingóságokra vonatkozó részére vonatkozó egyezség már nem feltétele a házasság felbontásának).

 

A házastársak a házassági bontóper megindítása előtt vagy alatt – a saját elhatározásukból vagy a bíróság kezdeményezésére – kapcsolatuk vagy a házasságuk felbontásával összefüggő vitás kérdések  megegyezésen alapuló rendezése érdekében közvetítői eljárást vehetnek igénybe. Az így létrejött egyezségüket perbeli egyezségbe foglalhatják.